Фонд "Право і демократія"

Кількість злочинів на ґрунті ненависті в Україні зростає

Останнім часом в Україні зростає кількість злочинів на ґрунті ненависті, а також промов ненависті з боку державних службовців.

Про це повідомив на прес-конференції у Львові 11 травня співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

За словами правозахисника, торік від злочинів на ґрунті ненависті в Україні постраждало 35 осіб, переважно – іноземці з держав дальнього зарубіжжя. Загалом за час моніторингу, що проводився Харківською правозахисною групою у 2011-2012 роках, його авторами зафіксовано 48 постраждалих у 27 випадках злочинів на ґрунті ненависті. Причому, за його словами, останнім часом відбувається сплеск таких злочинів: якщо до 2006 року їх було зафіксовано вкрай мало, то після цього відбулося різке зростання, і у 2008 році ст.  161 ККУ застосовувалася 8 разів. Наступний сплеск було зафіксовано у 2011 році.

Також Євген Захаров вказав на те, що останнім часом в Україні почастішали випадки нападів на іноземців тільки через те, що вони розмовляють іноземною – навіть англійською – мовою. У зв’язку з цим правозахисник висловив занепокоєння ситуацією під час проведення в Україні Євро-2012, коли таких іноземців на території держави буде дуже багато.

Окрім того, Євген Захаров вказав на те, що низка нападів відбулася на ґрунті мови і територіального походження. «Зусилля політиків, спрямовані на розділення українців за мовною та територіальною ознакою не залишилися непоміченими населенням і впливали на масову свідомість. В нас зафіксовано 12 випадків, коли саме цей мотив – мова або територіальне походження – стали причиною правопорушень. 7 з них ми кваліфікували, як злочини на ґрунті ненависті. Це – дуже загрозлива тенденція», – розповів він.

Окрему увагу учасники прес-конференції приділили «промовам ненависті» з боку державних службовців – таких випадків за час проведення моніторингу ними було зафіксовано 38. В основному ці промови стосувалися ромської меншини; так, експерт Центру правових та політичних досліджень «СІМ» Руслан Тополевський нагадав слова голови Івано-Франківської ОДА про те, що він збирається «утрамбувати питання з циганами».

За словами учасників прес-конференції, значну роль в злочинах на ґрунті ненависті відіграють представники праворадикальних політичних рухів. Так, за словами Євгена Захарова, зафіксовано 8 випадків нетерпимості до інших політичних поглядів; переважно йдеться про нападах праворадикалів на ліворадикалів, хоча були й протилежні випадки. Окрім того, в середовищах скінхедів почала набирати популярності ідея здорового способу життя, що переростає в злочинні дії проти тих, хто такий спосіб життя не веде, додав він.

«Міліція таких злочинів вперто не хоче помічати, тому що це псує їй статистику… На нашу думку, потрібно змінити ставлення до цих речей в державі. Було б доречно ввести адміністративну відповідальність за ці дії, це – значно ефективніше, ніж виключно кримінальне переслідування», – зазначив Євген Захаров.

Залишити відповідь

Закрити меню