Фонд "Право і демократія"

Правозахисники обговорили виграш «рекордної» української справи в Європейському суді

В Івано-Франківську відбувся круглий стіл, на якому експертами обговорено безпрецедентне рішення Європейського суду з прав людини у справі жителя Прикарпаття Богдана Савицького проти України.

Організатори заходу – ІФОГО «Станіславська правозахисна група» (м. Івано-Франківськ) та РГБФ «Право і Демократія» (м. Львів).

14 років тому мешканець міста Городенка Івано-Франківської області Богдан Савицький став жертвою місцевої міліції й близько шести років поневірявся по українських судах та правоохоронних органах, шукаючи справедливості та притягнення «катів в погонах» до відповідальності. 

Громадянин Савицький розповів, як в 1999 році повертався з роботи і був жорстоко побитий міліціонерами. Коли прийшов до тями, не відчував ніг, адже, як показав пізніше рентген, у нього були розбиті два хребці. Відтоді Богдан Савицький не може ходити і його переслідують великі болі та страждання. Однак всі спроби довести вину міліціонерів у національних судах та органах прокуратури  результату не дали. Звертався навіть до омбудсмена, однак теж безрезультатно.

 У 2005 році представник пана Савицького Роман Котик звернувся до Європейського суду з прав людини. За його словами, справа була нескладна, однак національний суд не давав можливості ознайомлення з матеріалами справи та чинив постійний тиск на представника.

Через 7 років справедливість було відновлено – 26 липня 2012 року. Європейський судом з прав людини було прийнято безпрецедентне рішення, встановивши з боку України порушення статті 3, частини 1 статті 6, статті 34 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Суд зобов`язав державу виплатити потерпілому понад 150 тисяч євро, рекордну грошову компенсацію для України.

Як зазначив Андрій Малетин, голова Станіславської правозахисної групи, наразі слід домогтись притягнення причетних до справи осіб до відповідальності,  не лише працівників міліції, але й представників прокуратури та судів, які довго «знущались» над паном Савицьким. Також слід ставити питання про стягнення в порядку регресу з винних осіб коштів, які держава змушена заплатити громадянину по рішенню Європейського суду.

Представники РГБФ «Право і Демократія» Андрій Бурий та Віталій Разік відзначили  те, що ця справа носить важливий характер і є яскравим прикладом того, як громадянин може захистити свої права у Європейському суді з прав людини та домогтись справедливості. Рішення Євросуду дозволить привернути увагу до проблематики катувань в міліції як з боку органів державної влади, так і громадськості, адже рішення носить прецедентний характер і може бути застосовано громадянами, які також зазнали схожих незаконних посягань на своє життя та здоров`я.

Місцеві правоохоронці, які всіма силами гальмували дану справу, тепер висувають альтернативні версії того, що трапилось 14 років тому. Вони намагаються шукати «крайніх» і покласти відповідальність за скоєння злочину на інших осіб, а також ставлять під сумнів об’єктивність та справедливість рішення Європейського суду.

Однак, для Богдана Савицького, який надалі залишається прикутий до інвалідного візка і не може самостійно пересуватись, найбільшою компенсацією з боку держави було б те, щоб держава покарала  міліцейських злочинців та вжила заходів щодо запобігання таких негативних випадків у правоохоронних органах в майбутньому.

Залишити відповідь

Закрити меню