Фонд "Право і демократія"

Регіональний громадський благодійний фонд «Право і Демократія» започаткував своє існування зі створення в 1994 році першої на Львівщині громадської юридичної приймальні. Члени організації прийшли в 1994 році з різних, вже існуючих громадських організацій, таких як Товариство Лева, Студентське братство, Нова Хвиля, де пройшли добру школу громадської діяльності. Практично всі добре обізнані зі специфікою і проблемами роботи в третьому секторі та мають багатий досвід організації семінарів, конференцій. Організація зареєстрована в Львівському обласному  управлінні юстиції 12 грудня 1996 року, як недержавна неприбуткова організація.

  Звіт про діяльність фонду за 2012 рік (1,8 MiB, 1 177 hits)

  Фінансовий звіт за 2014р. (5,2 MiB, 806 hits)

  Звіт 2016.doc (79,5 KiB, 738 hits)

До успіхів Фонду слід віднести:
– Створення у 1994 році першої на Львівщині громадської безкоштовної юридичної приймальні, яка існує і по сьогодні;
– Участь у розробці  законодавства про громадські організації;
– Розробка законодавства України, яке регулює діяльність неурядових організацій, зокрема проекту Закону «Про благодійні фонди»;
– Навчання виборчому законодавству потенційних кандидатів у депутати різних рівнів та спостерігачів на дільницях на виборах: 1998, 2002, 2004 років;
– Виграш справи в Європейському суді з прав людини
Самардак проти України;
– Створення мережі правозахисних організацій Західної України.
Мета діяльності Фонду: становлення демократичного суспільства в регіоні та розвиток місцевого самоврядування.
Напрямками діяльності фонду є :
1. Судова система та судова реформа в Україні;
2. Надання безкоштовної юридичної допомоги через громадську приймальню;
3. Захист прав людини і основоположних свобод;
4. Розвиток мережі правозахисних організацій;
5. Реформування житлово-комунального господарства;
6. Моніторинг місцевої преси про порушення прав людини в регіоні;
7. Адміністративна реформа;
8. Захист прав інтелектуальної власності;
9. Реформа місцевого самоврядування.
За час роботи нами було реалізовано ряд проектів по вказаних напрямках:
У 1999 році проведено п’ять семінарів для вчителів середніх шкіл міста Львова в рамках пілотного проекту освітньої програми «Громадянська освіта в школі» та реформування структури управління із залученням широкого кола громадськості до управління освітою на Львівщині.
В другій половині 1999 р. разом із організацією «Дім Свободи», був успішно реалізований проект «Перший вибір», з правової освіти молодих виборців.
У червні 2000 року юристи Фонду створили перший прецедент в Україні, вигравши судову справу проти «Львівобленерго» за незаконне відключення електричної енергії в квартирах громадян.
У 2000 році реалізовано  два міжрегіональні проекти моніторингу «Доступності суду для громадян в Україні» та  «Умов перебування в’язнів і працівників у місцях позбавлення волі в Україні» за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження», Гельсінської фундації прав людини (Варшава) та Open Society Institute (Будапешт).
Протягом 2001 – 2002 років Фондом реалізований другий етап моніторингу доступності суду, а саме «Моніторинг доступності суду після реформи» (вивчення доступності суду на базі порівняльного аналізу ситуації в різних регіонах України та виявлення перешкод для громадян при зверненні до суду).
У 2002 році спільно з ГО «Фонд Регіональних Ініціатив» реалізовано проект «Громадський моніторинг порушень виборчих прав громадян України під час підготовки та проведення виборів до ВР України та органів місцевого самоврядування 2002 року».
У 2002 році спільно з ГО «Центр нематеріальної допомоги» за підтримки Legacy International (США)  реалізовано проект «Правова освіта одиноких матерів» (поширення знань у правовій та соціальній сферах серед одиноких матерів Львова).
У 2002 році спільно з «Україно-Американським бюро захисту прав людини» реалізовано пілотний етап програми «Особистість ув’язненого і дослідження проблем утримання в місцях позбавлення волі» (дослідження проблем утримання в’язнів в місцях позбавлення волі, умов праці, соціального захисту та соціальної адаптації, а також стану матеріально-технічної бази місць позбавлення волі).
У 2002 році за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження» реалізований проект: «Нова організація системи надання адміністративних послуг» (запровадження сучасної практики організації системи надання адміністративних послуг через підготовку до створення «універсаму послуг» у Львові. Зібрано та систематизовано інформацію щодо адміністративних послуг, обґрунтовано необхідність впровадження нових форм надання управлінських послуг населенню, проаналізовано оптимальні механізми відкриття «універсаму»).
У 2002 – 2003 роках в рамках антикорупційної програми «Партнерство за прозоре суспільство» реалізовано проект «Мережа партнерства» (надання консультацій з питань корупції, представлення інтересів громадян у суді, розміщення просвітницьких матеріалів у ЗМІ).
У 2002 – 2003 роках реалізований проект  «Захист громадян у конфліктах з органами влади» за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження». Юристами фонду було досліджено позови громадян проти органів Львівської міської ради за останні 5 років та проведено правовий аналіз цих справ.
У 2003 році здійснено моніторинг «Відповідності статті 6 Європейської конвенції до законодавства України», також реалізовано проект «Вікно до влади», який допоміг створити у Львівській міській раді «єдине вікно», в яке громадяни подають свої звернення.
У 2003 році за підтримки USAID, реалізовано проект «Електронне управління в місті Львові» (створено регіональний офіс електронного інформування, створення електронної бази даних рішень та постанов Львівської міської ради, створення на базі сайту ЛМР сторінки присвяченої питанням адміністративних послуг).
Протягом 2003 – 2005 років за підтримки The Danish Institute for Human Rights, реалізується проект: Strengthening the civil society human rights advocacy in Ukraine,  в рамках якого розвиваються дослідження по напрямкам діяльності фонду.
У 2004 році за підтримки «Фонду сприяння демократії” Посольства США реалізований проект «Перший вибір» (інформаційно-просвітницька кампанія спрямована на мобілізацію виборців та консолідацію громадянського суспільства в Україні).
Протягом 2004 – 2005 років в рамках спільного проекту Вінницької Правозахисної Групи та партнерських організацій (Львів, Севастополь, Луганськ), за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження», реалізований проект «Розробка інструментарію документування тортур та пілотний моніторинг катувань, жорстокого поводження в чотирьох регіонах України» (Центр Документування Тортур).
Також у 2004 – 2005 роках за підтримки Європейської комісії реалізовано проект «Громадський консультаційний центр правової допомоги громадянам у конфліктах з органами влади», в рамках якого: видано освітні та правові матеріали, надавалася безкоштовна правова допомога громадянам, а також забезпечувалось представництво інтересів малозабезпечених категорій населення у судах.
У 2005 році в рамках програми «Демократичні гранти» посольства США в Україні, реалізовано проект «Стан дотримання прав людини в регіоні» – проведення моніторингу місцевої преси на предмет висвітлення прав людини в регіоні, а також моніторинг конфліктів, що виникають у громадян м. Львова з надавачами житлово-комунальних послуг.
Також у 2005 році Фонд взяв активну участь у дослідженні роботи спостережних комісій регіону в рамках програми Penal Reform International «Спостережні комісії: ефективний інструмент громадського контролю за забезпеченням дотримання прав людини в місцях ув’язнення в Україні».  В тому ж році Фонд, як партнер НУО «Донецький меморіал» у Львівській області, взяв участь у реалізації проекту «Дотримання прав ув’язнених в Україні» ( за підтримки Посольства США). Інформація, отримана під час реалізації вказаного проекту використана в доповіді «Дотримання прав ув’язнених в Україні в 2005 році», яка є складовою Доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2005».
Протягом 2005 – 2006 роках за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження» реалізовано проект «Моніторинг впровадження та застосування європейських норм про право на справедливий суд в Україні». Основна мета проекту – виявлення невідповідностей в законодавстві України, що регулює право особи на справедливий суд.
Також 2005 – 2006 роках  реалізовано проект «Інформування громадян за допомогою Інтернету про порядок отримання адміністративних послуг (е-приймальня)», спільно з Львівською міською радою за підтримки МФ «Відродження».
У 2006 році в рамках реалізації ГО «Донецький меморіал» проекту «Пенітенціарна система України та громадський контроль її установ» (за сприяння Посольства Королівства Нідерланди в Україні») Фонд виступив співорганізатором семінару «Актуальні проблеми діяльності спостережних комісій» для членів спостережних комісій Львівської області.
Протягом 2007 – 2009 років реалізовано проект «Центр правової допомоги громадянам з питань житлово-комунальних послуг» за підтримки Фонду Баторія, Польща. У 2007 році було реалізовано проект «Моніторинг доступності суду», за підтримки проекту USAID «Україна: Верховенство права».
Протягом 2008 – 2009 років реалізовано проект «Моніторинг міжнародного досвіду діяльності інститутів мирового судді, суду присяжних, народних засідателів та розробка пропозицій щодо можливостей його застосування в Україні», за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Також у 2008 – 2009 роках реалізовано проект «Моніторинг доступності суду у м. Львові», за підтримки проекту USAID «Україна: Верховенство права».
Протягом 2009 – 2010 років реалізовувався проект «Моніторинг доступності суду та ефективності його діяльності для громадян» проекту реалізовується за фінансової підтримки проекту USAID «Україна: Верховенство права».
4 листопада 2010 року за правової допомоги юристів Фонду було успішно вирішено справу в Європейському суді з прав людини – Самардак проти України на користь громадянина України, який зазнав жорстокого поводження в органах внутрішніх справ.
Протягом 2010 – 2011 років реалізовано проект «Громадський моніторинг рівня доступності громадян до Апеляційного суду Львівської області» за підтримки програми ПРООН Розвиток громадянського суспільства. Основною метою проекту було виявлення методом моніторингу чинників, які впливають на стан доступності громадян до суду, оприлюднення даної інформації з метою налагодження діалогу між судом і громадськістю та вироблення рекомендацій і пропозицій щодо законодавчих, інституційних та організаційних заходів і нововведень для покращення функціонування судів та доступу до них громадян. Починаючи з 2011 року Фонд «Право і демократія» є активним членом Коаліції захисту права власності проекту «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні «Правова країна».
У 2011 – 2012 роках реалізовано проект «Порівняльний громадський моніторинг тендерних закупівель Львівської та Харківської міської рад» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Здійснено порівняльний моніторинг міських закупівель у Львові та Харкові для виявлення впливу нового законодавства про державні закупівлі та політики уряду на соціально-економічний розвиток міст, забезпечення прав учасників закупівель та розвиток місцевого бізнесу, прозорість та ефективність процедури закупівлі.
Також у 2011 – 2012 роках реалізовано проект «Поширення успішного досвіду серед НУО захисту основних прав людини у Європейському суді з прав людини» за підтримки Проекту ПРООН «Розвиток громадянського суспільства». Ціллю даного проекту було поширення успішного досвіду та практики серед правозахисних громадських організацій семи областей щодо захисту прав людини у Європейському суді з прав людини. У 2012 році проведено проект «Правозахисна мережа громадських організацій Західної України» за підтримки Відділу преси та культури Посольства США в Україні. В результаті реалізації проекту було створено мережу правозахисних організацій-партнерів Фонду «Право і Демократія». До мережі активно долучаються правозахисники та громадські організації з усієї України. Головними завданнями мережі є посилення громадянського суспільства, формування громадських активістів та підсилення діяльності громадських організацій для утвердження принципів демократії та верховенства права в Україні.
Також у 2012 році реалізовано проект «Покращення рівня доступу до судів незрячих осіб та осіб з вадами зору». Мета проекту: Здійснення ряду практичних кроків для покращення доступу до судових інституцій  незрячих осіб та осіб з вадами зору. Зокрема в рамках проекту здійснення дублювання судової інформації шрифтом Брайля та проведення освітніх заходів для НОУ та медіа щодо можливостей  та механізмів захисту прав та інтересів цільової групи проекту. Проект реалізується за підтримки Фонду сприяння демократія Посольства США в Україні.
У 2012 році був проведений проект «Підвищення правової грамотності у доступі до правосуддя серед представників вразливих соціальних верств Львівської області». Цей проект був виконаний за фінансової підтримки USAID «Доступ до правосуддя та правової обізнаності. Правова країна». Основною метою проекту була надання безоплатної правової підтримки людям, які живуть перебувають у складних матеріальних умовах і не мають фінансової можливості для захисту своїх прав.
Також у 2012 році реалізовано проект «Дослідження рівня задоволеності громадян якістю функціонування судів з використанням карток громадянського звітування». Основною ціллю  проекту є оцінка рівня задоволеності громадян якістю функціонування суду на основі методології карток громадянського звітування та розробка рекомендацій з покращення функціонування Львівського окружного адміністративного суду, Закарпатського окружного адміністративного суду, та Хмельницького окружного адміністративного суду – шляхом поліпшення рівня якості та доступності судових послуг. Проект реалізується за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя».
Протягом 2012 – 2013 роках реалізовано проект «Покращення рівня доступності до правосуддя осіб з особливими фізичними потребами». Основною метою проекту було покращення функціонування судової системи України та забезпечення рівних можливостей доступності громадян до правосуддя. Проект поширював свою діяльність на територію семи областей. В рамках діяльності були проведені тренінги для місцевих громадських організацій, правозахисників та представників засобів масової інформації щодо питань покращення доступності до судових інституцій осіб з інвалідністю, проведено моніторинг доступності в ряді судів та створено відеофільм, який висвітлює проблематику проекту, надано рекомендації щодо покращення доступності осіб з інвалідністю у Державну Судову Адміністрацію України. Проект реалізовувався за підтримки програми МАТРА, Посольства Королівства Нідерландів.
У 2013 році було реалізовано проект: «Оцінка впровадження програми опитування за методологією КГЗ та здійснення аналізу забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя», проект впроваджено за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя». В рамках проекту проведено оцінку програми опитування за методологією карток громадянського звітування проекту USAID «Справедливе правосуддя», яка визначає рівень задоволеності користувачів окремими судовими послугами у визначених судах та здійснено аналіз забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до судових приміщень та послуг, які надаються судами.
У 2014 році було реалізовано проект: «Оцінка впровадження програми опитування за методологією КГЗ та здійснення аналізу забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя», проект впроваджено за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя». За результатами проекту у листопаді 2015 презентовано аналіз ситуації та пропозиції щодо зміни законодавства на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань захисту людей з інвалідністю.
У 2015 – 2016 році Фондом вперше в Україні було розроблено програму навчань для Національної школи суддів щодо «Покращення рівня навиків спілкування та роботи працівників суду із людьми з інвалідністю» для використання її під час підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату суду.Проект реалізовано за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя». В межах діяльності проведено розробку навчальної програми, фахову підготовку викладачів, та проведено серію навчальних семінарів для суддів та працівників судів, з метою апробації навчальної програми та її ефективного впливу на процеси покращення доступності суду для осіб з інвалідністю в Україні.
У 2017 – 2018 роках фондом організовано проект «Покращення рівня доступності правосуддя для людей з інвалідністю», в рамка якого було розроблено програму навчань для Національної школи суддів щодо «Покращення рівня навиків спілкування суддів із людьми з інвалідністю» для подальшого використання її під час підвищення кваліфікації суддів, а також проведено серію навчальних заходів для перекладачів жестової мови, які здійснюють переклад судових засідань. Проекти реалізовано за підтримки Програми реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Фонд тісно співпрацює із значною кількістю громадських організацій Західної України, а також іншими правозахисними організаціями України та інших країн світу.
Організація активно залучає до своєї діяльності волонтерів.

Директор Фонду «Право і Демократія» – Разік Віталій Володимирович.
Контакти Фонду «Право і демократія»:
79005 Львів,  Україна проїзд Крива Липа, 6 (3-й поверх)
Тел.: +38(032)2550419 Факс:
+38(032)2971932 lawdemo@fond.lviv.ua

Короткий перелік видань Фонду «Право і Демократія»:
1. З. Сірик, О. Грабовська та ін. Доступність суду для звернень громадян в Україні. Рапорт з моніторингу. – Львів, 2000. – 104 с.
2. З. Сірик, О. Грабовська, В. Разік. Доступність суду в Україні після реформи. – Львів, 2002. – 84 с.
3. В. Разік, O. Сорочкін, A. Бурий. Відповідність законодавства України статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод./ Фонд «Право і Демократія», Львів, 2003. – 152 p.
4. З. Сірик, В. Тимощук,
Б. Шевчук. Вдосконалення організації надання адміністративних послуг органами самоврядування м. Львова, 2003.- 60 с.
5. Бурий А., Тимчій О., Сорочкін О. Захист прав громадян у конфліктах з органами влади. Посібник для громадян. – Львів: ТеРус, 2004 – 108 с.
6. Бурий А., Тимчій О., Сорочкін О.Захист прав громадян у конфліктах з органами влади. Посібник для суддів та державних службовців. – Львів: ТеРус, 2004. – 84 с.
7. Т. Яцків. Ваші права при прийнятті і звільненні з роботи. – Львів: ТеРус, 2005.- 35 с. 8. Т. Яцків. Судовий захист прав громадян. – Львів: ТеРус, 2005.- 151 с.
9. Т. Яцків. Призначення державної допомоги сім’ям з дітьми.– Львів: ТеРус, 2005.- 24 с. 10. Т. Яцків. Легалізація громадських організацій в Україні.– Львів: ТеРус, 2005.- 33 с. 11. А. Бурий. Аналітичний рапорт по результатах аналізу звернень громадян до громадської юридичної приймальні у конфліктах з органами влади РГБФ «Право і Демократія»(для громадян та правозахисників). – Львів, 2005. – 57 с.
12. Л. Правосудько. Доступність суду для звернень громадян (результати дослідження діяльності судів та суддів у Львівській області). – Львів, 2005. – 82 с.
13. А. Бурий, О. Тимчій, К. Шмагало. Конфлікти громадян із надавачами комунальних послуг: Посібник для громадян. – Львів: Друкарські куншти, 2006. – 122 с.
14. А. Бурий, М. Васюта, О. Тимчій. Моніторинг впровадження і застосування європейських норм про право на справедливий суд в Україні. Рапорт з моніторингу. – Львів: Друкарські куншти, 2006. – 124 с.
15. В. Разік, Л. Лин, М. Васюта, А. Бурий. Доступність до правосуддя осіб з особливими фізичними потребами. Фонд «Право і Демократія», Львів, 2013. – 160 с.
16. Оцінка впровадження програми опитування користувачів судових послуг та здійснення рівного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до правосуддя. Аналітичний звіт. – Львів: ФОП Кундельський Г.Л., 2013. – 139с.
17. Довідник організацій людей їз інвалідністю, – Львів, 2017р.
18. “Покращення рівня навиків спілкування та роботи працівників суду із людьми з інвалідністю” Навчальна програма, розроблена для Національної школи суддів України, – Київ, 2016р.
19. “Покращення рівня навиків спілкування суддів у роботі із людьми з інвалідністю”. Навчальна програма, розроблена для Національної школи суддів України, – Київ, 2018р.

Перелік усіх наступних публікацій дивіться у рубриці бібліотека.

Залишити відповідь

Закрити меню