Фонд "Право і демократія"

<!--:UK-->В Одесі домовилися про координацію зусиль у сфері безоплатної правової допомоги<!--:-->

В Одесі домовилися про координацію зусиль у сфері безоплатної правової допомоги

Головним результатом круглого столу “Безоплатна правова допомога: як зробити її ефективною та доступною для одеситів?”, який відбувся 22 квітня 2014 року в м. Одесі, стала попередня домовленість між усіма суб’єктами надання безоплатної правової допомоги в місті Одесі про координацію та об’єднання зусиль. Ефективна координація та співпраця у цій сфері дозволить створити і розвивати для одеситів перший в Україні «єдиний безоплатний правовий сервіс», завдяки якому кожен клієнт зможе отримати максимально можливий обсяг безоплатної правової допомоги.
Актуальність заходу обумовлена неналежним інформуванням жителів міста Одеси про можливість отримання безоплатної правової допомоги та низьким рівнем довіри до таких послуг, а також практично повною відсутністю координації між різними суб’єктами надання такої допомоги в м. Одесі. Очевидно, саме тому «круглий стіл» викликав небувалу зацікавленість серед фахівців у сфері безоплатної правової допомоги. Практично вперше в такому складі зібралися представники більшості організацій, які надають таку допомогу в місті Одесі – 15 учасників, які представляють 11 суб’єктів надання безоплатної правової допомоги. Характерно, що учасниками обговорення стали як представники органів державної влади та місцевого самоврядування (Одеський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Головне управління юстиції в Одеській області, Одеське міське управління юстиції, КУ «Правова допомога»), так і навчальних закладів та недержавних організацій (юридична клініка «Одеської юридичної академії», Одеська організація Комітету виборців України, Ромський правозахисний центр, БФ «Дорога до дому»). Крім того, участь у заході прийняла депутат Одеської міської ради Марина Клюєва, яка і є ініціатором створення в місті Одесі комунальної установи з надання безоплатної первинної правової допомоги.

Захід розпочався з прес-конференції для журналістів, в ході якої представники Одеської організації Комітету виборців України Ігор Бринош та Анатолій Бойко презентували рекомендації організації з підвищення ефективності надання первинної правової допомоги з боку органів місцевого самоврядування. Оприлюднені рекомендації були підготовлені на підставі аналізу кращих європейських практик надання муніципальної правової допомоги, а також досвіду роботи таких установ в Україні (у тому числі, КУ “Правова допомога” у м. Одесі). Рекомендації стосувалися тих аспектів роботи, які реально змінити на краще навіть у несприятливих фінансово-матеріальних умовах, в яких опинилася «молода» українська муніципальна правова допомога. Зокрема, йшлося про забезпечення доступності, простоти і швидкості надання безоплатної правової допомоги, забезпечення ефективної комунікації, обліку та реєстрації клієнтів, оцінки якості наданих послуг. Заступник голови Одеської організації Комітету виборців Ігор Бринош підкреслив, що всі запропоновані рекомендації увійдуть до книги «Як зробити муніципальну правову допомогу ефективною?», видання практично готове, в нього залишилося лише внести підсумки обговорень на сьогоднішньому круглому столі.

Обговорюючи рекомендації, учасники «круглого столу» зупинилися як на проблемах, так і на власному позитивному досвіді у сфері інформування громадян про свою діяльність, документуванні наданих послуг, оцінки діяльності та комунікації в процесі надання безоплатної первинної правової допомоги. Як і очікувалося, головною темою обговорення стали варіанти координації та співпраці всіх суб’єктів надання правової допомоги (органів державної влади, місцевого самоврядування, неурядових організацій), а також організацій, що надають “супутні” соціальні та інші послуги. Всі учасники зійшлися на тому, що неефективна координація між усіма суб’єктами безоплатної правової допомоги в значній мірі обмежує права людей, які звернулися за правовою допомогою – клієнти часто не можуть отримати необхідної допомоги, витрачають дорогоцінний час та кошти.

В ході активного обговорення, виробили стратегічне бачення подальшої співпраці, розвивати яку необхідно в трьох напрямках: 1) між суб’єктами, які надають первинну правову допомогу – впровадження «тематичних напрямків», розширення спільних форм надання допомоги («обмін фахівцями»), розвиток практики «пара-юристів»; 2) між суб’єктами надання первинної правової допомоги та установами, які надають соціальні та інші “супутні” види послуг – впровадження спільних прийомів, спільного інформаційного обороту; 3) між суб’єктами надання первинної та вторинної правової допомоги – розвиток «стратегічних» напрямів, залучення адвокатів на принципах pro bono. Учасники обговорення відзначили дуже великий запит на надання вторинної правової допомоги у цивільних справах, які поки не охоплює державна система надання вторинної правової допомоги. Виходом із ситуації стала пропозиція директора Одеського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Світлани Клішиної про можливість чергування адвокатів в офісі центру для забезпечення такої потреби, а також використання потенціалу юридичної клініки «Одеської юридичної академії». Певну поки незначну частину попиту на надання вторинної правової допомоги у цивільних справах можна буде незабаром задовольнити за рахунок Біржі pro bono pro-bono.in.ua, проте у напрямку pro bono дуже великі перспективи і цей сегмент буде збільшуватися.

Що стосується оперативних завдань, в першу чергу домовилися про створення координаційної робочої групи. Формат роботи і склад учасників поки не визначений, проте вже відомо, що робоча група працюватиме на постійній основі і включатиме представників усіх суб’єктів надання безоплатної правової допомоги в місті Одесі. Відома вже і перша ініціатива робочої групи – підготовка та видання Довідника з безоплатної правової допомоги для жителів міста Одеси. У планах також проведення спільних навчальних та інформаційних заходів, створення і розвиток спільного інформаційно-комунікаційного майданчика (ресурс на Фейсбук, електронна розсилка тощо), створення і розвиток он-лайн сервісу з надання безкоштовних правових консультацій та інформації.

Досягнуте порозуміння з принципових моментів і планування подальшої діяльності в цьому напрямку вселяє впевненість, що цей захід став відправною точкою для нового важливого процесу – об’єднання потенціалу і зусиль усіх зацікавлених суб’єктів надання правової допомоги, кінцевим результатом якого має стати створення для одеситів “єдиного безоплатного правового сервісу”.

Захід проведено за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Джерело : Прес-служба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”

Залишити відповідь

Закрити меню